O nas

Szlak Kulinarny z tradycjami staropolskimi Mazowiecka Micha Szlachecka to jeden z elementów propozycji Regionu Mazowsza pt. „Szlak folkloru i smaków Mazowsza”. Oferta przygotowana jest dla wszystkich tych, którzy cenią sobie smak wyśmienitej kuchni, chcą wyhamować pęd codziennego życia i odpocząć na łonie natury delektując się smakiem potraw podawanych niegdyś na Polskim stole.

Inicjatywę utworzenia szlaku podjęły trzy obiekty leżące na Wschodnim Mazowszu, niespełna 100 km od Warszawy: Restauracja „Zaścianek Polski” z Siedlec, Retro Skibniew i Dwór Moscibrody. Po kilku miesiącach partnerstwo zostało poszerzone o kolejne obiekty”: Pałac Patrykozy, Gorzelnia w Krzesku, Choco Fruit i Piekarnia Ratuszowa  z Siedlec. Tu nakładają się na siebie dwie kultury – mazowiecka i podlaska. Kształtowały się one przez wieki przejmując zwyczaje, wpływy i elementy kuchni białoruskiej, litewskiej, tatarskiej i żydowskiej.

Na szlaku można spędzić aktywnie czas korzystając z różnych atrakcji, takich jak: warsztaty kulinarne, warsztaty rękodzieła, wypiek „księżyców szlacheckich”. Wędkowanie, jazda konna, przejażdżki bryczką, kuligi, rajdy rowerowe, pływanie łódką, spływy kajakowe, zabawy przy ognisku, biesiady to sposób na spędzenie czasu wolnego. Nie lada atrakcją na szlaku jest tradycyjna „ruska bania”, mini SPA „Dotyk Anioła” z kąpielami w piwie i rozgrzewka kremlowskimi herbatkami.

Można tu również odwiedzić wiele ciekawych miejsc. Siedlce zapraszają do wizyty w Muzeum Diecezjalnym z jedynym w Polsce obrazem El Greco czy wysłuchania koncertu na unikatowych na Świecie osiemnastowiecznych organach Wagnera. Zwiedzanie Siedlec to także poznawanie historii miasta, które za sprawą księżnej Aleksandry z Czartoryskich Ogińskiej było jednym z najważniejszych centrów kultury osiemnastowiecznej Rzeczypospolitej. W mieście trzeba koniecznie zaopatrzyć się w przysmaki z certyfikatem Kulinarnego Dziedzictwa Mazowsza.

Inne godne polecenia miejsca na Szlaku to zabytkowa Gorzelnia w Krzesku, Pałac  w Patrykozach – perełka architektoniczna na Mazowszu czy jedna z nielicznych w Polsce  Ludwisarnia Braci Kruszewskich w Węgrowie.

Przemierzanie Szlaku Kulinarnego to ciekawa eskapada turystyczna połączona z degustacją nalewek własnego wyrobu. Wiśniowa nalewka dworska w Dworze Mościbrody, nalewka z cytryńca japońskiego w Zaścianku Polskim, skibniewianka  w Retro Skibniew, czy seria nalewek Etiuda z Gorzelni w Krzesku. Nasze nalewki swoimi walorami smakowymi niewątpliwie zadowolą najbardziej wymagających koneserów.

SZLAK

Mapa Szlaku!

GALERIA

Nasze Zdjęcia!

KONTAKT

Napisz do nas!